Opis spotkań‎ > ‎

2014-04-17 Javamelody - co mi w Javie gra

opublikowane: 10 kwi 2014, 03:16 przez Marek Defecinski   [ zaktualizowane 13 kwi 2014, 10:52 ]
Prezentacja poświęcona javamelody - monitoring tool for JavaEE applications (https://code.google.com/p/javamelody/). 

Poprowadzi Mariusz Panek z TomTom. Oto jak sam autor streszcza prezentację:

Zamierzam podzielić się wiedzą na temat narzędzia - tego co umożliwia, jego ograniczeń oraz tego jak je zainstalować i skonfigurować. 
Javamelody jest za darmo i dostępne tak w zasadzie out-of-the box - czyli wkładamy minimum pracy w konfigurację i mamy całkiem przyzwoity monitoring aplikacji. Obsługuje również aplikacje osadzone na wielu instancjach. Nie jest to najlepsze ani najbardziej rozbudowane narzędzie świata, ale wypada nieźle biorąc pod uwagę minimum pracy potrzebne by je skonfigurować i mając za alternatywę brak monitoringu lub długi development własnego uszytego na miarę toola.

BTW. jeśli myslisz, że monitoring to 2 wykresy: CPU + memory, a interesować może tylko TECHOPSów to jesteś w błędzie. javamelody pozwoli Ci na o wiele więcej np: określić jakie zapytania SQL jak często są wykonywane, które z nich zajmują zbyt wiele czasu. Które strony jsp są najczęściej transformowane, które zajmują zbyt wiele czasu. Jakie metdy biznesowe kończą się błedami lub trwają zbyt długo. Narzędzie zbierze też błędy z logów (zarówno aplikacyjnych jak i serwera ad np. 404) - poagreguje je - dowiesz się jakie błędy lecą najczęściej. itd. To wszystko pozwoli Ci zoptymalizować aplikację / znaleźć błędy trapiące użytkowników etc.

Comments