Opis spotkań‎ > ‎

2014-11-25 Testowanie mutacyjne czyli jak dobre w rzeczywistości są Twoje testy?

opublikowane: 21 lis 2014, 21:44 przez Marek Defecinski
Badanie "standardowego" pokrycia kodu przez testy daje nam informację, czy przez daną linię (bądź rozgałęzienie) "przeszedł" jakiś test. Testowanie mutacyjne idzie o krok dalej i weryfikuje poprzez zmianę (modyfikację lub usunięcie) danej linii, czy kod w niej zawarty był w rzeczywistości istotny dla któregokolwiek z testów. Ta znana od ponad 30 lat w kręgach naukowych, a ostatnio odkryta na nowo dla "rozwiązań komercyjnych" technika pozwala dowiedzieć się jak dobre w rzeczywistości są nasze testy oraz które fragmenty kodu tak naprawdę tylko wydają się być testowane (a w rzeczywistości nie są), co bardzo przydaje się szczególnie w rozwiązaniach, dla których poprawność działania jest kluczowym wymaganiem.

W czasie prezentacji odpowiem między innymi na poniższe pytania:

  • Czym jest testowanie mutacyjne?
  • Co może nam dać (po co je stosować)?
  • Jakie ma ograniczenia?
  • Dlaczego mimo że znane od ponad 30 lat dopiero teraz zyskuje na popularności w "komercyjnym programowaniu"?
  • Jak przygotować naszą aplikację do efektywnego wykorzystywania tej techniki?
  • Czy ktoś naprawdę używa testowania mutacyjnego w "aplikacjach typu enterprise"
Prezentacja przeznaczona jest dla osób, które chciałyby dowiedzieć się czym jest testowanie mutacyjne, jakie ma przewagi nad "zwykłym" badaniem pokrycia kodu przez testy i jak zastosować je we własnych aplikacjach. Przydatna będzie ogólna wiedza dotycząca testów automatycznych oraz "zwykłego" mierzenie pokrycia (ang. code coverage).

Marcin Zajączkowski 
Jest doświadczonym architektem specjalizującym się w tworzeniu wysokiej jakości oprogramowania. Będąc pod wrażeniem metodyk Agile i ruchu Software Craftsmanship wierzy w wartość dobrego, testowalnego i łatwego w utrzymaniu kodu. Dąży do tworzenia dobrego oprogramowania, które spełnia oczekiwania klienta i jednocześnie, z którego zespół realizujący może być dumny.

Oprócz tego tworzy i angażuje się w projekty open source, jest miłośnikiem Linuksa oraz prowadzi blog Solid Soft - Working code is not enough

Spotkanie odbędzie się we wtorek w pubie 6 dzielnica
Piotrkowska 102, II Piętro 
90-004, Łódź

Spotkania są też na meetupie i FB

Comments